I pro motocykl musíte mít zřízeny povinné ručení

Květen 26th, 2016 in Povinné ručení by admin

Stejně jako pro automobily, i pro motocykly je v ČR povinnost uzavírat povinné ručení. Povinné ručení na motorku se od pojištění pro automobily mírně liší. Princip pojištění je prakticky stejný – chrání osoby, kterým svou motorkou způsobíte škody na majetku a na zdraví provozem motorky do výše pojistného limitu.


Do kategorie motorek spadají klasické motorky, motorová kola, skútry, čtyřkolky, motorové koloběžky i tříkolky.

 

Povinné ručení pro motorku na sezónu

V zimním období na silnicích mnoho motorkářů nepotkáte. Pojišťovny toto akceptují a je proto možné si vybrat pojištění pouze pro ty měsíce, kdy s ní budete vyrážet na silnice. Povinné ručení pro motorku platí celý rok, ale vy hradíte pojistné pouze v těch měsících, kdy ji využíváte na silnicích. Nemusíte si tak dělat starosti s odhlašováním vozidla a ukládáním značek do depozitu. Během nesjednaných měsíců nesmíte jezdit na motorce bez pojištění.

V případě, že vyjedete na silnice bez pojištění a zaviníte nehodu, bude vám naúčtována 100% spoluúčast, což se může prodražit. Navíc můžete obdržet pokutu v řádu desítek tisíc. Zda máte motocykl pojištěn sleduje Česká kancelář pojistitelů.

 

Cena za povinné ručení na sezónu je krácena v poměru délka sezóny k délce roku. Můžete si vybrat pojištění v intervalech od od 1. dubna do 31. října a od 1. října do 30. dubna. Při přepočtu tohoto sezónního povinného ručení na dny zjistíme, že nás levněji vyjde klasické povinné ručení, které však sebou přináší řadu nevýhod právě v době, kdy na silnice se svou motorkou nevyjíždíme. Pojištění si lze vybrat minimálně na tři měsíce, u některých pojišťoven na maximálně 10 měsíců. Výhodou je pořízení také havarijního pojištění, které lze také využít pouze v měsících, kdy jezdíte.

 

Podle čeho si vybrat nejlevnější povinné ručení motocyklu

Pro mnoho z nás je povinné ručení bráno spíše jako nutné zlo. Za pomoci online srovnání si můžete vybrat nejlevnější povinné ručení motocyklu. Cenu ovlivňuje:

  • výše pojistných limitů plnění
  • bonusy za bezeškodný průběh pojištění
  • doba trvání smlouvy
  • věk a bydliště pojištěné osoby
  • cena a stáří motocyklu
  • kubatura vozidla
  • kategorie vozidla
  • četnost placení
  • bonusy a slevy od pojistitelů
  • sleva za on-line sjednání, atp.

 

Vybíráte si nejlevnější povinné ručení? Pak si zjistěte také to, zda máte k dispozici asistenční služby, můžete si vybrat doplňková pojištění.

Povinné ručení na motorku má přísnější podmínky

Oproti vozům je povinné ručení na motorku pro pojišťovny mnohem rizikovější. Sjednávají ho mladí lidé mezi 20-30 lety, kteří holdují rychlé jízdě a pravděpodobnost dopravních nehod je zde mnohem vyšší než u jiných dopravních prostředků. Některé pojišťovny tak mají mnohem přísnější podmínky pro pojištění motorky.
 

Napsat komentář:


Jméno *

Emailová adresa *

Webová stránka