Zapomeňte na výši splátky. Důležité je především RPSN

Červen 26th, 2017 in Nebankovní půjčka by admin

Nízké měsíční splátky. Nulové poplatky. Levné půjčky. To jsou slova, na která Češi slyší. Poskytovatelé půjček lákají nové zákazníky na líbivá hesla, která slibují hodně peněz na ruku a žádné starosti. Ačkoliv si čeští spotřebitelé myslí, že se nenechají snadno zmanipulovat, mnoho z nich skončí v nekončícím kolotoči splácení “výhodné” půjčky. Přitom by stačilo sledovat správné parametry.

 

Při sjednávání půjčky je nejhorší unáhlenost. To si takhle sedíte doma a přemýšlíte nad půjčkou na nové auto nebo spotřebiče, které vám doma pomalu a jistě dosluhují. Jako na zavolání zahlédnete reklamu na super výhodnou půjčku s nízkou měsíční splátkou. Aniž byste řešili další podmínky, proč také, půjčku si s nadšením sjednáte. Navíc je to půjčka online, tak jde všechno jako po másle. Teprve po pár měsících splácení a vychladnutí vám dojde, že půjčka není zdaleka tak výhodná.

Close Up Of Female Accountant Or Banker Making Calculations

Při výběru půjčky Češi sledují měsíční splátku, úrokovou sazbu a odměny

Hlavním nedostatkem při výběru půjčky je nižší finanční gramotnost. Lidé si jednoduše neumí spočítat, na kolik je vybraná půjčka vyjde. Sledují úrokovou sazbu, výši splátek a někteří se zajímají o odměny, které jim poskytovatel půjčky nabízí například za řádné splácení. Zapomínají, že výše půjčky ani úroková sazba o výsledné ceně půjčky neříkají zdaleka všechno. Do ceny půjčky se totiž promítají další faktory. Jednoduše řečeno, nízký úrok či nízká splátka nejsou totéž jako nejlevnější půjčka.

 

Až pětina Čechů přiznala, že výhodnost půjčky posuzuje podle výše měsíční splátky! Tuto informaci získala Air Bank z průzkumu realizovaného v roce 2016 známou agenturou STEM/MARK. Lidé se zcela mylně domnívají, že s nižší splátkou souvisí výhodnější podmínky. Při porovnání půjček si tak vybírají půjčku podle výše splátky.

RPSN – opravdu vypovídající údaj o výhodnosti půjčky

Zcela stranou mimo jejich pozornost zůstává jediný údaj, který vypovídá o výhodnosti půjčky. Tímto údajem je Roční procentní sazba nákladů neboli RPSN. RPSN totiž zahrnuje veškeré náklady, které s pořízení a vedením půjčky souvisí. Nejedná se tedy pouze o úrokovou sazbu, ale také o další poplatky. Posoudit, která půjčka je v rámci porovnání půjček nejvýhodnější, není nic těžkého a složitého. Platí jednoduché pravidlo – čím nižší RPSN je, tím je půjčka výhodnější.

Řešení nevýhodné půjčky? Refinancování

Pokud se nyní chytáte za hlavu, nechte vlasy na hlavě. Chyba se už stala a vy minulost změnit nemůžete. Můžete však půjčky převést k jinému poskytovateli, který vám nabídne výhodnější podmínky včetně celého RPSN. Tento krok se nazývá refinancování a využívá konkurenčního boje mezi poskytovateli půjček. Jak na to?

 

Nejedná se o nic složitého. Nejprve si zjistěte podmínky u stávající půjčky. Poté oslovte konkurenční poskytovatele o výhodnou nabídku na refinancování. Můžete využít i specializované webové stránky jako Úspory.cz, které vám s porovnáním a výběrem nové půjčky a refinancováním pomohou. A výsledek? Díky refinancování získáte výhodnější půjčku, za níž zaplatíte méně. Pro příště budete již poučeni a budete sledovat správná kritéria – RPSN.

Napsat komentář:


Jméno *

Emailová adresa *

Webová stránka